Składki członkowskie

Składka członkowska

Składki członkowskie stanowią podstawę finansowania Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, a ich uiszczanie stanowi ustawowy obowiązek Diagnosty Laboratoryjnego. Składki członkowskie przeznaczane są na m.in. utrzymanie domu diagnosty, biura i usług zewnętrznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Samorządu, a także na promocję zawodu, sprawy socjalne Diagnostów Laboratoryjnych (zapomogi i nagrody) i realizację obowiązków wynikających z Ustawy o Medycynie Laboratoryjnej. Wymiar składki członkowskiej ustala Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych za pomocą uchwał.

Od 1 lipca 2023 roku składka wynosi 40 złotych miesięcznie.
Postawa prawna: 81/VI/2023 KRDL z dnia 18 maja 2023 r.

Do 30 czerwca 2023 składka wynosiła 20 złotych miesięcznie.
Podstawa prawna: 48/II/2008 KRDL z dnia 29 lutego 2008 r.

Składkę członkowską należy uiszczać na indywidualny numer subkonta bankowego, który otrzymuje każdy Diagnosta, wraz z dokumentami potwierdzającymi wpis do Rejestru Diagnostów Laboratoryjnych (RDL).

Składkę członkowską Diagnosta Laboratoryjny opłaca od miesiąca, w którym uchwała o wpisie na listę diagnostów laboratoryjnych została podjęta. Uchwała Nr 72/2005 // Czy ta uchwała nie powinna być znowelizowana pod kątem RDL? 

 

Uzyskiwanie indywidualnego numeru subkonta do wpłat składek oraz stanu zaległości

Każdemu członkowi samorządu nadawany jest indywidualny numer subkonta do wpłat składek członkowskich, który dostarczany jest wraz z dokumentami potwierdzającymi wpis do Rejestru Diagnostów Laboratoryjnych (RDL), a wcześniej wpisem na Listę Diagnostów Laboratoryjnych.

Aby uzyskać lub potwierdzić indywidualny numer subkonta bankowego, taką prośbę należy zgłosić na adres skladki@kidl.org.pl powołując się na swój PWZDL oraz numer wpisu na Listę Diagnostów Laboratoryjnych / do Rejestru Diagnostów Laboratoryjnych.

Po uruchomieniu pełni funkcjonalności Portalu Diagnosty Laboratoryjnego (portal.kidl.org.pl) numer subkonta oraz saldo składek członkowskich będzie dostępne po zalogowaniu na konto.

 

Wyłączenia i zwolnienia ze składek członkowskich

Warunki ubiegania się o zawieszenie, zmniejszenie lub umorzenie zaległości składkowych określa uchwała nr 53/III/2012 KRDL z dnia 13 stycznia 2012 r.  chwała nr 98/IV/2017 KRDL z dnia 25 maja 2017 roku, 

§ 1

1. Zawieszeniu może podlegać obowiązek płatności składek członkowskich diagnostom laboratoryjnym:

1) którzy utracili pracę i złożyli wniosek o zawieszenie płatności składek członkowskich wraz z zaświadczeniem potwierdzającym fakt utraty pracy oraz pozostawanie bez pracy w formie potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii decyzji właściwego Urzędu Pracy o wpisaniu do rejestru osób pozostających bez pracy niezależnie od przysługiwania prawa do zasiłku dla bezrobotnych – na okres braku zatrudnienia nie dłużej niż 5 lat,

2) pozostającym na urlopie wychowawczym, udokumentowanym zaświadczeniem pracodawcy potwierdzającym powyższą okoliczność i niewykonujących innych czynności na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, stwierdzonych oświadczeniem diagnosty laboratoryjnego – na okres pozostawania na urlopie wychowawczym, nie dłuższym niż 5 lat,

3) wykonującym wyłącznie czynności w medycznych laboratoriach diagnostycznych w ramach wolontariatu realizowanego bez pobierania wynagrodzenia, udokumentowanego poprzez załączenie do wniosku potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o wolontariat i nieposiadających zatrudnienia w innym zawodzie, stwierdzonego oświadczeniem diagnosty laboratoryjnego – na okres pracy na zasadach wolontariatu,

2. Diagnosta laboratoryjny, o którym mowa w ust. 1, w momencie podjęcia pracy związanej z uzyskiwaniem wynagrodzenia w innym charakterze niż wykonywanie czynności w medycznym laboratorium diagnostycznym, (w tym także w ramach umów cywilnoprawnych) – traci uprawnienia dotyczące zawieszenia obowiązku płatności składek. Fakt zatrudnienia obowiązany jest zgłosić do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w terminie do 7 dni od daty podjęcia zatrudnienia. Obowiązek płatności składki członkowskiej powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym diagnosta laboratoryjny podjął zatrudnienie.

§ 1a

Diagności laboratoryjni, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1), obowiązani są do składania zaświadczenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1), co sześć miesięcy pod rygorem uchylenia decyzji o zawieszeniu obowiązku płatności składek członkowskich.”

Pisemne wnioski wraz z dołączonym właściwym dokumentem (np.: decyzja PUP o statusie osoby bezrobotnej, zaświadczenie o urlopie wychowawczym, umowa wolontariatu, decyzje ZUS o przyznaniu emerytury/renty wraz z oświadczeniem itp.) należy przesłać pocztą na adres biura KIDL lub skany dokumentów za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej. Diagności laboratoryjni, wobec których wydano decyzję o zwieszaniu płatności składki członkowskiej z powodu utarty pracy zobowiązani są do przesyłania zaświadczenia potwierdzającego fakt utraty pracy co sześć miesięcy. Nie przesyłanie dokumentu skutkuje uchyleniem decyzji o zawieszeniu obowiązku płatności składek członkowskich.