Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

Logo KIDL

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) powstała na mocy ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. i stanowi jeden z kilkunastu samorządów zawodu zaufania publicznego. Obecnie funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 15 września 2022 roku o Medycynie Laboratoryjnej, a nadzór nad działalnością samorządu sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.

Do głównych zadań KIDL należy m.in. reprezentowanie środowiska Diagnostów Laboratoryjnych, wsparcie dla członków samorządu w zakresie prawnym i socjalnym, kontrola nad prawidłowym wykonywaniem czynności medycyny laboratoryjnej, współpraca z organami państwowymi w procesach legislacyjnych dotyczących ochrony zdrowia.

W ramach działalności samorządowej, wydawany jest Diagnosta Laboratoryjny, bezpłatna gazeta Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Kwartalnik ukazuje się na stronie internetowej Izby, każdy Diagnosta ma możliwość publikowania w czasopiśmie, a ponadto, za opublikowany artykuł, uzyskuje honorarium. Opublikowane artykuły mogą być wykorzystane w trakcie rekrutacji na szkolenie specjalizacyjne.

Członkami samorządu są Diagności Laboratoryjni – osoby, które spełniają formalne warunki wynikające z Ustawy o Medycynie Laboratoryjnej (Dz.U. 2022 poz. 2280) do uzyskania tytułu zawodowego Diagnosty Laboratoryjnego i uzyskały wpis do Rejestru Diagnostów Laboratoryjnych oraz Prawo Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego. W 2023 roku w ramach samorządu zrzeszonych jest około 18 tys. osób. Wg raportu GUS z 2022 roku, zawód Diagnosty wykonywało 17,1 tys. osób co stanowi około 3,3 Diagnosty Laboratoryjnego na 10 tys. mieszkańców. Stanowi to jeden z najniższych odsetków spośród wszystkich zawodów medycznych. Jednocześnie blisko 70% decyzji terapeutycznych opiera się na wynikach badań laboratoryjnych.