W okresach pomiędzy zjazdami, pracą samorządu kieruje Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL). Ciało kolegialne, złożone z Prezesa KRDL, 35 przedstawicieli wszystkich województw oraz dwóch przedstawicieli Młodych Diagnostów, czyli Diagnostów Laboratoryjnych, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wybierana jest na Krajowym Zjeździe Diagnostów Laboratoryjnych i jej kadencja trwa 4 lata.
Na pierwszym posiedzeniu KRDL nowej kadencji, spośród członków tego organu, wybierane jest Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (PKRDL). Prezydium tworzą Prezes oraz Wiceprezesi, Sekretarz, Skarbnik i członkowie prezydium. Prezydium działa zgodnie z regulaminem, w granicach określonych przez KRDL i przed nią odpowiada.
Prezes KRDL:
– Reprezentuje Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych,
– Kieruje jej pracami,
– Przewodniczy posiedzeniom Rady.
Wiceprezesi KRDL:
Sekretarz KRDL:
Skarbnik KRDL:
Komisja Rewizyjna powołana jest przez Zjazd w celu wykonywania czynności kontrolnych działalności finansowej i majątkowej Izby.
Sąd Dyscyplinarny i Wyższy Sąd Dyscyplinarny rozpatrują sprawy dyscyplinarne diagnostów laboratoryjnych. W pierwszej instancji rozpatruje Sąd Dyscyplinarny, w drugiej instancji – Wyższy Sąd Dyscyplinarny.
Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego i przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego kierują sądami, a w szczególności:
- zaznajamiają się z pismami wpływającymi do sądu i wydają odpowiednie zarządzenia,
- zapewniają stronom możliwość przeglądania akt sprawy,
- organizują spotkania sędziów dla omówienia zagadnień prawnych budzących wątpliwości oraz dla omówienia zagadnień organizacyjnych, usprawniających i doskonalących przebieg postępowania dyscyplinarnego,
- zapewniają sprawną, prawidłową i terminową pracę obsługi administracyjnej sądu.
Zespół Wizytatorów kontroluje i ocenia wykonywanie czynności diagnostyki laboratoryjnej przez diagnostów laboratoryjnych w medycznych laboratoriach diagnostycznych.
Rzecznik Dyscyplinarny lub jego zastępca z upoważnienia Rzecznika Dyscyplinarnego wykonuje czynności oskarżyciela w postępowaniu przed sądami dyscyplinarnymi. Rzecznik Dyscyplinarny sprawuje nadzór nad wykonywaniem obowiązków określonych prawem przez diagnostów laboratoryjnych, a także przestrzeganiem przez nich zasad etyki zawodowej. Postępowanie przed Sądem Dyscyplinarnym wszczynane jest wyłącznie na wniosek Rzecznika Dyscyplinarnego.
Mediator to nowa funkcja, zapisana w art. 92 Ustawy o Medycynie Laboratoryjnej. Mediatorem jest zaufany Diagnosta Laboratoryjny, który prowadzi postępowanie mediacyjne. Rzecznik w czasie postępowania wyjaśniającego albo Sąd Diagnostów Laboratoryjnych albo Wyższy Sąd Diagnostów Laboratoryjnych w czasie postępowania przed sądem może, z inicjatywy lub za zgodą stron, skierować sprawę do postępowania mediacyjnego między pokrzywdzonym i obwinionym, o którym mowa w art. 105 ust. 1, lub diagnostą laboratoryjnym, którego dotyczy postępowanie.
Od VI Krajowego Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych, który odbył się w dniach 15-16 grudnia 2023 roku trwa VI kadencja wszystkich organów KIDL.